Şifremi Unuttum
ANASAYFA
DOĞRU ÇALIŞMA YÖNTEMLERİ
NASIL ÇALIŞMALI?
TANITIM FİLMİ
NASIL TEMİN EDERİM?
E-POSTA FORMU
İLETİŞİM
ÜYE KAYIT
DOĞRU ÇALIŞMA YÖNTEMLERİ

İngilizce Öğreniminde Doğru Çalışma Yöntemleri

İnsan beyninin doğal öğrenme yöntemi olan tüm duyuların birlikte kullanılması ile dilin öğrenilmesi ve yeterince tekrar yaptırılarak kalıcı hafızaya yerleştirilmesi yöntemi izlenmektedir. Doğru Çalışma Yöntemleri bu çerçevede en verimli çalışmayı sağlamak için öneriler sunmaktadır.

Başarının Altın Anahtarı: “Zaman Yönetimi”

Zaman yönetimi, amaçlara ve hedeflere ulaşmada önemli bir kaynak olan zamanı verimli kullanma çabasıdır. Zaman yönetiminde amaç; mevcut zamanda
nelerin yapılabileceğinin planlanmasıdır.

Etkili zaman yönetimi için kabul etmemiz gereken bazı gerçekler vardır.

Zaman kaybı ve bunun sonucu olan başarısızlıklar aslında bizim hatalarımızdan kaynaklanır.

Başkalarını suçlamak işin kolay yoludur.

Zamanı etkili kullanmak ve başarıyı arttırmak için zaman ayrıntılı şekilde planlanmalıdır.

Mazeret kabul etmeksizin, yapılan planlara uygun hareket edilmeli, planlanan işler aksatılmadan yerine getirilmelidir. İngilizce öğrenmeye kendinize bir çalışma programı hazırlayarak başlayın.

Dil Öğrenmek Nedir?

Öğrenme, beynimizde belirgin değişikliklerin oluşmasıdır. Öğrenmenin gerçekleşmesi için elektrokimyasal değişiklikler ve nöronlar arasında yeni bağlantıların oluşması gerekir. Bu bağlantılar oluşmadığı takdirde, kaydedilmeyen bilgisayar çalışmalarınızın kaybolduğu gibi beyninizdeki bilgiler de kaybolacaktır.

Dil öğrenmek bir anlamda beyin ile ilgili bir kayıt faaliyetidir. Beyinde bilgi kaydetmek, beyinde değişiklik gerektirir. Bu değişikliklerin bir bölümü hızla gerçekleşirken bir bölümü de günler veya haftalar sonra olabilir.

Yeni Bir Dil Nasıl Öğrenilir?

Yeni bir dil öğrenmek özel ilgi ve beceri ister. Sık ve etkin alıştırma yapmak, bütün diğer becerilerde olduğu gibi dil öğrenimi için de gereklidir. Özellikle dinleme ve konuşma becerilerinin gelişmesi için bu konularda hız kazanmak da gerekir.

Konuşurken veya dinlerken, dili algılamak için, okumaya oranla çok daha az zamanınız vardır. Bir sözcüğü veya dil bilgisi kuralını hatırlamak için zaman yoktur. Bu işlem otomatik olmak zorundadır. Bu otomatiklik yeteneğini kazanabilmek için, metin desteği olmadan, alıştırma ve tekrar yapmak gereklidir. Set içerisindeki DVD, CD ve CD-ROM’lar size bu desteği sağlayacaktır.

Hafıza Nedir?

Hafıza, yaşanmışlıkları zihinde saklama ve gereğinde bütünüyle veya parça parça bilinçli olarak hatırlama yeteneğidir.

Başarılı insanlar hafızalarını iyi kullanırlar. Bu kullanımı tıpkı bir bilgisayarın veriyi kaydedip, istenildiği zaman tekrar kullanıma sunmasına benzetebiliriz.

Yaşadığımız olaylar, heyecanlarımız beynimizde protein olarak şifrelenir. 2 - 3 gün sonra aynı olayları heyecanları ile birlikte hatırladığımızda, beynimiz o bilgileri kayıtlı odacıktan yani disketten okur ve anlatmaya başlarız. Bütün bu bilgiler kimyasal ve elektriksel olarak kodlanmaktadır.

Hafıza, kısa süreli ve uzun süreli olmak üzere ikiye ayrılır. Kısa süreli hafızanıza yerleşen sözcük veya cümleleri öğrenirken, tekrar etseniz bile daha sonra unutursunuz.

Dil öğrenen öğrenciler, genellikle sözcük ve cümleleri çalışıp, ezberlerler; ancak zaman içinde tekrar edilmeyen sözcük ve cümleler hafızadan hızla silinir.

Araştırmalar, uzun süreli hafıza oluşumunun zaman gerektirdiğini göstermektedir. Birkaç gün veya haftaya yayılan kısa, sık eğitimler dil öğrenmek için en iyi yoldur.

Değişik zamanlarda sürekli yapılan tekrarlar eğitim stratejinizin bir parçası olmalıdır. Bu durumda, sık tekrar ve gözden geçirme ile yavaş ilerlemek; hızlı öğrenmenin en iyi yoludur.

Hafızanızı güçlendirecek teknikler uygulayınız!

Çalıştığınız konuya odaklanın: Dikkat, hafıza için çok önemli bir öğedir.

Çeşitli materyallerle çalışmayı deneyin: Öğrenim materyallerinin kullanımı size hem zaman hem de pratiklik kazandırır. Araştırmalar, çalışırken farklı materyaller kullanan öğrencilerin daha çabuk öğrendiğini ve bilgilerinin de daha kalıcı olduğunu kanıtlamıştır.

Üzerinde çalıştığınız konuyu iyi organize edin: Organize edilmiş bilgiler, demet halinde bilgi kümelerine benzerler. Benzer konuları, başlıkları gruplayarak; okuduklarınızın özetini çıkararak daha kalıcı öğrenmeler elde edebilirsiniz.

Bilgiyi hatırlamak için hafıza çağrıştırıcılarını kullanabilirsiniz: Öğrendiğiniz konuya espri, yenilik, tuhaflık veya sıradışılık katarak daha kolay ve iyi öğrenme sağlayabilirsiniz.Öğrendiklerinizi ayrıntılı çalışın ve tekrarlayın: Ayrıntılı tekrarlar bilginin uzun süreli hafızaya gönderilmesinde yararlıdır. Çalıştığınız konuya önce bir göz gezdirin; anahtar kelimeleri bulun, okuyun, gerekirse özet çıkarın. Daha sonra özetinizi ve notlarınızı sık sık tekrar edin.

Yeni ve eski bilgilerinizi ilişkilendirin: Bilmediğiniz bir konuda çalışırken onu eski bildiklerinizle ilişkilendirmeye çalışın. Öğrenmek zorunda olduğunuz bir konuyu çevrenizde size tanıdık gelen nesnelerle, olaylarla eşleştirmek öğrenmeyi kolaylaştırır.

Görselliğe önem verin: Fotoğrafları, grafikleri veya tabloları hatırlatıcı olarak kullanabilirsiniz. Notlarınızı renkli kağıtlara yazmak, resimler, tablolar çizmek, boyamalar yapmak öğrenmeyi eğlenceli hale getirebilir.

Öğrendiklerinizi başkalarına öğretin: Öğrendiklerinizi bir arkadaşınıza, kardeşinize öğretmek; anlatmak öğrendiklerinizi pekiştirmeniz için yararlı olacaktır.

Zor konular için fazladan vakit harcayın: Bazı konular çok kolay öğrenilir de kimileri o kadar kolay öğrenilmez. Zorlandığınızı düşündünüz konularda pes etmeyin, farklı teknikler ve yollar kullanarak çalışın ve dikkatli olun.

Öğrenim şeklinizi çeşitlendiriniz: Son ve en mükemmel yol alışık olduğunuz rutini değiştirmektir. Alışkın olduğunuz yerden farklı bir yere çıkın veya hep gece çalışıyorsanız birkaç dakika da olsa gündüz çalışmaya başlayın.

Kendi Sesinizi Kaydedip - Dinleyiniz!

Ünlü bir nörobilim insanının söylediği gibi “Birlikte tetiklenen nöronlar, birlikte hareket ederler.” Bir derste anlamı iyice kavrayana kadar çalıştıktan sonra, her cümleyi söyleme ve kaydetme çalışmasına başlamalısınız. Hızınızı, vurgulamanızı ve telaffuzunuzu tekrar tekrar dinleyerek, karşılaştırın.
Bu tip çalışma, beyninizi harekete geçirerek hem
otomatikliği sağlar; hem de uzun süreli hafızayı geliştirir.
Bol bol dinleyin!

Dinleme ve Konuşma Alıştırmaları Yapınız!

İnsan beyninin işleyişi ve uzun süreli hafıza formasyonu ile ilgili çalışmalar, yetenek geliştirmede tekrarın önemini göstermektedir. Dinleme ve konuşma, yetenektir; bilgi değildir. Yetenek geliştirme, etkin alıştırmaların düzenli ve sık yapılmasını gerektirir.

Dinleme ve konuşma yeteneğini geliştirmek için düşünme veya ezberleme olmaksızın lisanı otomatik olarak çözmek zorundasınız. Beyniniz bunu yapmak üzere tasarlanmıştır; ancak dil öğrenmek için sürekli alıştırma yapmalısınız.

Birkaç Etkinliği Birlikte Yapınız!

Dinleme, okuma, konuşma, yazma... Bütün bunları farklı zamanlarda bir arada kullanınız. En etkin çalışma yöntemlerimden biri de etkinlik ve derslerin bir arada yapılmasıdır. Bazı derslerde dinleme sırasında anlama üzerine odaklanın. Diğer derslerde konuşma alıştırmalarına odaklanın. Bazı derslerde izleyip dinlerken not
alın. Zamanla bütün bunları farkında bile olmadan bir arada yaptığınızı fark edeceksiniz.

Çalışma Süresi Sorun Olmasın!

Araştırmalar, düzenli ve sık çalışma saatlerinin toplam öğrenme zamanını azalttığını göstermektedir. Bir dersi haftada birkaç kere çalışmak veya tekrar etmek, haftada bir kere uzun zaman ayırarak çalışmaktan daha etkilidir. Örneğin 5 defa 45’er dakikalık çalışma yapmak, bir kerede 3 - 4 saatlik çalışma yapmaktan daha etkilidir. Uzun süreli çalışmalar genel olarak verimsiz ve bıktırıcıdır.

Eski Üniteleri Tekrar Ediniz!

Bitirdiğiniz üniteleri mutlaka tekrar etmeli ve o bölümde kullanılan ifadeleri herhangi bir zamanda tekrar kullanmaya hazır olmalısınız. Geçmiş üniteleri gözden geçirmeniz halinde, bilgilerinizi kolayca hatırlayacağınızı göreceksiniz. Bu durumda şunu söyleyebiliriz; geriye dönmek, çok daha hızlı ilerlemeye yardım eder.

Sabır ve Kararlılıkla Öğrenmeye Devam Ediniz!

Dil öğrenirken yapılan en büyük hata, bir dersi hızlı öğrenmeye çalışmaktır. Bu, dinleme ve konuşma yeteneği için gerekli olan temelin oluşmasını engeller. İşlediğiniz her dersin üzerinden değişik günlerde birkaç defa yeniden geçerseniz, konuşma ve dinleme alıştırması yaparsanız; ayrıca sık sık genel bir tekrar yaparsanız ilerlemeniz çok daha hızlı olacaktır. Sabırla ve kararlılıkla çalışmalarınızı sürdürmelisiniz; aksi halde öğrendiklerinizi kolayca unutabilirsiniz.

Stage of English ile başarılar diliyoruz...


Stage Of English Nakkaş Prodüksiyon ürünüdür.